Każdy rodzic nastolatka na pewno zdaje sobie sprawę z wielu problemów, które mogą wystąpić w życiu dziecka. Naście lat to wyjątkowo trudny wiek dla wielu osób. Bardzo istotne jest utrzymywanie dobrego kontaktu z dzieckiem i zareagowanie na czas, jeżeli coś będzie szło nie tak. Jeżeli jednak okaże się, że jest potrzebna pomoc – przykładowo terapia uzależnień dla młodzieży – koniecznie należy po nią sięgnąć jak najszybciej. Niektórzy rodzice boją się zszargania swojej opinii, jeżeli ludzie dowiedzą się, że ich dziecko zmaga się z uzależnieniem. Od terapii zależy jednak reszta życia nastolatka, ponieważ po otrzymaniu odpowiedniej pomocy ma on szansę na powrót do zdrowia i normalnego funkcjonowania. Dlatego w wielu wypadkach bardzo ważna jest szybka terapia.

Dlaczego młodzież sięga po narkotyki?

Wiek nastoletni ma swoje prawa. Dzieci poznają wtedy wielu nowych znajomych i uczą się nowych zachowań. Niestety w wypadku dostania się do nieodpowiedniej grupy rówieśników, mogą pojawić się z dziećmi różne problemy. Niektóre dzieci mogą zacząć pić, palić czy nawet brać narkotyki. Jest wiele powodów dla których młodzież sięga po narkotyki. W większości wypadków jest to spowodowane chęcią zaimponowania innym rówieśnikom, albo po prostu próbą wpasowania się w towarzystwo. Inną zagrożoną grupą są dzieci z problemami w domu.

Niektórzy mogą sięgnąć po szkodliwe substancje by odreagować złe traktowanie przez rodziców albo ich rozstanie. Czasami to środowisko domowe nie dostarcza im odpowiednich wzorców do naśladowania, ani możliwości odpowiedniego rozwoju. Bardzo ważne jest, aby zarówno w szkole jak i w domu nastolatkowie mieli odpowiednią pomoc i oparcie. Jeżeli to możliwe, należy zapobiec uzależnieniu, które może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia. Odpowiednia pomoc psychologa albo terapia może pomóc rozwiązać problemy.

Czy dzieci i młodzież da się uchronić od złych wpływów?

Z pewnością nie możemy mieć nad nimi kontroli przez całą dobę. Ważne jest uczulenie dzieci na odpowiedni dobór znajomych i na to, żeby wystrzegały się nieodpowiednich substancji, czy narkotyków. Jest to najskuteczniejsze działanie prewencyjne, które może uchronić dzieci przed poważnymi problemami. W późniejszych latach możemy polegać na rozsądku młodego człowieka i wierzyć, że wykaże się dobrą oceną sytuacji podczas wybierania swoich znajomych. Ważne jest to, żeby młody człowiek mógł swobodnie rozmawiać w domu o swoich problemach i dzielić się z rodzicami nieprzyjemnymi sytuacjami, jeśli takie się pojawią.

Tak jak zostało już wspomniane, w wielu wypadkach młodzieży może być potrzebna odpowiednia pomoc. Na poziomie szkoły działają psychologowie i będą oni w stanie ocenić, czy dany przypadek potrzebuje bardziej specjalistycznego leczenia. W wielu wypadkach na pomoc może przyjść odpowiednia psychoterapia dla młodzieży w prywatnym gabinecie psychologicznym. Dobrym wyjściem jest też pomoc psychoterapeutyczna w ramach prywatnego leczenia, jeżeli jest to konieczne. Zorganizowanie odpowiedniej pomocy to bardzo ważne działanie, jeżeli zależy nam, by nasze nastoletnie dzieci poprawnie się rozwinęły i pozbyły swoich problemów.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *